MKDNews.com

Вести

Момче од Ресен се удави во Преспанско Езеро

Во водите на Преспанско езеро се удавило 16-годишно момче од Ресен, откако му се превртела педалинката. До давањето дошло откако три млади капачи се возеле на педалинка, која се превртела. Двајцата млади капачи со пливање излегле на површина, а едното од децата не излегло од водата, објави Нова Македонија. Момчето

0 comment Read Full Article

Марш за демократија со странски симболи и албанска химна

Изборите на 15 јули се најнедемократските избори во Македонија и Европската Унија треба да ја осуди злоупотребата на правото на глас – овој став и две клучни барања беа суштината на протестот кој синоќа во Скопје го одржа коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива. Oд таканаречениот „Марш за демократија“ произлегоа

0 comment Read Full Article

Kоронавирусот ќе остави траен белег врз светската економијa

Kоронавирусот, најверојатно, ќе остави траен белег врз светската економија, донесувајќи трајни промени, но и важни лекции, проценува Си-Ен-Ен. Следењето на вирусот веројатно ќе стане дел од нашите животи, како што се безбедносните мерки по нападите од 11 септември. Важно е, смета телевизијата, да се инвестира во потребната инфраструктура за откривање

0 comment Read Full Article

Регистрирани 96 нови заболени од ковид-19, 10 починале

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 724 тестирања, а регистрирани се 96 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-24, Куманово-6, Штип-24, Прилеп-1, Тетово-7, Струга-9, Битола-1, Охрид-6, Гостивар-4, Струмица-3, Крива Паланка-1, Радовиш-5, Кочани-2, Свети Николе-3. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 61 оздравен пациент од: Скопје-27, Куманово-16,

0 comment Read Full Article

Протести во Бугарија, се бара оставка на владата

Десетти ден по ред, во Софија и другите градови низ Бугарија синоќа се одржаа антивладини протести. Учесниците во протестот повторно побараа оставка од Владата и Јавниот обвинител и распуштање на Парламентот. Началникот на полицијата во Софија, Радослав Стојнев, претходно во текот на денот, рече дека  седум лица се приведени за

0 comment Read Full Article

Нов рекорден број на заразени со коронавирус во светот

Бројот на нови случаи на заразени со Ковид-19 во светот бележи рекорден пораст веќе втор ден по ред, бидејќи за 24 часа се регистрирани 259.848 нови случаи, соопшти Светската здравствена организација. Најголемем пораст има во САД, Бразил, Индија и Јужна Африка, се наведува во дневниот извештај на СЗО.  Претходниот ден,

0 comment Read Full Article