MKDNews.com

Вести

Или Зибери премиер или ДУИ во опозиција!

Првиот од 20-те дена што мандатарот Зоран Заев ги доби за формирање Влада истекува без видлив напредок во меѓупартиските преговори. ДСМ не отстапува од намерата Зоран Заев да ја предводи Владата четири години, а ДУИ да го задржи претседателското место во Собранието и потпретседателското во Владата. ДУИ го зголеми списокот

0 comment Read Full Article

Нина Ангеловска ги повлекла парите два месеца пред пропаста на Еуростандард

Имала ли министерката за финансии интерни информации дека Еуростандард ќе пропадне за да си ги извади парите навреме? Нина Ангеловска ги повлекла парите од Еуростандард во јануари и јуни годинава, односно последната промена е направена само два месеци пред Народната банка да и ја одземе дозволата за работа на банката.

0 comment Read Full Article

Убиен 49-годишен жител на Инџиково пред три члена од семејството

Според наводите на министертството за внатрешни работи, две маскирани и вооружени лица некаде пред полноќ влегле во неговиот дом, барајќи пари од убиениот, а според пријавеното, откако им кажал дека нема пари, едното лице пукало во него. Убијците веднаш го напуштиле местото на злосторството, а по истите се трага. -М.Н.

0 comment Read Full Article

Русија ја регистрираше вакцината против корона вирус, се вакцинирала и ќерката на Путин

Рускиот претседател Владимир Путин соопшти дека Русија ја регистрирала првата вакцина во светот против Ковид-19, пренесува српски „Н1“. Путин за ова извести на седница на владата, која беше директно пренесувана на телевизијата „Русија-24“. „Колку што знам, утрово за прв пат во светот е регистрирана вакцина против новиот коронавирус“, рече Путин. Министерот за

0 comment Read Full Article

Во Финска слета авион од Скопје со 24 патници позитивни на ковид-19

Финска ќе воведе задолжителни тестови за коронавирус и карантин за патници од земји со висок ризик, откако 24 од 157 патници кои пристигнале од Скопје во Финска, беа позитивни на ковид-19, изјави министерката за семејни работи и социјални услуги Криста Киуру,објави Ројтерс. Министерката информира дека на аеродромот Турку во Финска во

0 comment Read Full Article

200 нови случаи на ковид-19

 Во последните 24 часа се направени 1828 тестирања, а регистрирани се 200 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 65 – Куманово 14 – Дебар 6 – Штип 21 – Прилеп 3 – Тетово 12 – Струга 5 – Велес 12 – Битола 7 – Охрид 4 – Кавадарци 7

0 comment Read Full Article