MKDNews.com

Италијанска диета со маслинки

Италијанска диета со маслинки
август 03
07:44 2018

Диетата на база на маслинки е прилично ригорозна и трае само 3-5 дена. За ова кратко време може да загубите до 5 килограми. Маслинките се многу здрави, богати се со влакна, аминокиселини, калциум, цинк, бакар, фосфор, селен и железо, витамините – B, C, E и R. Зелените маслинки во 100 гр содржат 145 калории, 3,8 гр јаглехидрати, 15,3 гр масти и протеини 1 гр.

На „празен стомак“ изедете 10 маслинки и земете лажица маслиново масло.

Појадокот и ручекот треба да се состојат од салата која е составена од свеж зеленчук и зачинета со маслиново масло. За вечера јадете само маслинки (зелени или црни).

Што се однесува до пијалаците можете да консумирате само негазирана вода.

 

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Only registered users can comment.