MKDNews.com

Монпелје е новиот ракометен шампион на Европа

Монпелје е новиот ракометен шампион на Европа
мај 28
07:28 2018

Екипата на Монпелје е нов европски ракометен шампион, откако во финалето го победи Нант со 32:26 (16:13).

Францускиот тим на патот до трофејот ги елиминираше Барселона, Фленсбург, ланскиот шампион Вардар и Нант и сосема заслужено се радуваа на успехoт. Монпелје ја освојува европската титула првпат по 2003 година.

Нашиот Кире Лазаров беше најефикасен во Нант со шест постигнати голови, но сепак не успеа да го доведе својот тим до ново изненадување и да стигне до својата втора европска круна во кариерата. За него ова беше четврто финале во Лигата на шампионите и трет пораз.

Со денешните погодоци, капитенот на Mакедонија сега има вкупно 65 на Ф4 турнирите, со што е убедливо прв на таа листа.

Во победничкиот тим Симонет реализира шест пати и беше прогласен за МВП на Ф4, додека Жерар запиша 11 одбрани на голот.

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Only registered users can comment.