MKDNews.com

Жестоки престрелки во трговскиот центар во Најроби (видео)

септември 23
14:00 2013

Жестоки престрелки и експлозии се слушнаат во трговски центар во Најроби каде што милитантите држат голем број на заложници.

Шеесет и осум лица се убиени, а повеќе од 170 се повредени по нападот почна во саботата.Меѓу 10 и 15 напаѓачи од разгранокот на Ал-Каеда од Сомалија Ал-Шабаб – се уште внатре во трговскиот центар, јавува Cnn.

Кениската армија продолжува со борбите против исламистичките милитанти забарикадирани во еден трговски центар во Најроби, откако синоќа соопшти дека се спасени „повеќето“ од заложниците што беа држени во центарот.
Кениската армија соопшти дека ја презела контролата врз најголемиот дел од објектот. Не е соопштено колкумина заложници биле држени и колкумина се ослободени. Меѓу загинатите има државјани на Велика Британија, Канада, Кина, Франција, Индија и Холандија.

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Only registered users can comment.