MKDNews.com

Уапсени главните дизајнери на HTC за измама и кражба

септември 01
17:42 2013

Главните дизајнери на HTC во петокот бил уапсени во Тајпеј, Тајван од страна на Истражното биро за криминал, откако биле пријавени за измама, кражба на документи и деловни и индустриски тајни на компанијата HTC.

Меѓу уапсените е и главниот дизајнер Џастин Хуанг кој работеше на HTC One, како и други дизајнери и шефови на одделот за дизајн. Нивната цел била да формираат сопствена компанија во Кина, а го оштетиле HTC со кражба на фајлови во кои е содржан изгледот на сеуште необјавениот кориснички интерфејс HTC Sense 6.0.
htc-one-dizajn
Покрај кражбата на документи и фајлови, групата ја оштетила компанијата HTC за околу 350.000 долари за наводни дополнителни трошоци за работа. HTC во соопштение побара вработените да ги почитуваат етичките кодекси и да ги чуваат деловните, индустриските и интелектуалните тајни. Во однос на пребегнатата група HTC остава да решаваат правосудните органи без дополнителен коментар за состојбата во компанијата.

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Only registered users can comment.