MKDNews.com

Tачи: Војната меѓу Македонците и Албанците не е завршена

септември 16
14:15 2013

За лидер на Демократската партија на Албанците (ДПА), Мендух Тачи, војната меѓу Македонците и Албанците не е завршена, како вели тој во интервју за приштинскиот весник „Зери“, сега е само тајм-аут.”

“Таа борба продолжува и тоа е опасно зашто таа продолжува во подземје каде двете страни ги зазеле своите позиции“, рекол Тачи.Тачи предупреди дека Македонија ќе биде уништена многу бргу ако не се пристапи сериозно кон тоа Албанците и Македонците бидат рамноправни во донесувањето одлуки во државните институции. Тачи смета дека Албанците сеуште се третираат само како фигури. Али Ахмети, го нарекува платеник, кој, работи во име на македонските интереси.Тачи вели дека косовскиот премиер Хашим Тачи, нема потенцијал да биде чувар на Албанците во регионот.

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Only registered users can comment.