MKDNews.com

Спасувачки тим наоѓа човек по 4 месеци кој се загубил во Андите (видео)

септември 10
20:23 2013

Фернандо Гомез Сиркунегва кој има педесет и осум години од уругвај, кој четири месеци беше прогласен за исчезнат за време на снежна бура на Андите, е пронајден жив од страна на една аргентинска спасувачка екипа.
pdandesjpg.jpg.size.xxlarge.letterboxГомез Сиркунегва во мај годинава се обидел со својот моторцикл да ги премине Андите, од Чиле во Аргентина, но моторциклот му се расипал во текот на една силна снежна бура, па тој останал сам и залутал во зафрлените реони на највисоката планина во Јужна Америка.

Спасувачите го пронашле на височина од 2800 метри.

Лекарите од аргентинската болница каде што Сиркунегва бил однесен по проаноѓањето, соопштија дека е дехидриран и дека загубил 20 килограми од својата телесна тежина, но дека сепак веруваат оти ќе се опорави.

Tags

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Only registered users can comment.