MKDNews.com

Револуцијата во Франкфурт: “Мерцедес” без возач

септември 14
20:09 2013

„Мерцедес“ претстави револуционрен систем за “паметно” возење без шофер,додека 40 насто од новите модели на Меѓународниот салон на автомобили во Франкфурт биле на електричен или хибриден погон.

Mercedes, foto 1

Револуција во автомобилската индустрија почнала оној момент кога генералниот директор на “Мерцедес -Бенц” Дитер Зечер на бината пред новинарите дошол во нов “мерцедес” од “Ес” класата во кој немало возач.

Сонот на возачите е остварен,бидејќи со возилото на куси релации се управува со покош на сателитско наведување.

Освен „Мерцедес“, и „Бе-Ем-Ве“ покажал серија на автомобили “И” во верзија 3 и 6, „купе“ и „седан“, кои настанале од рециклажа на автомобили.

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment