MKDNews.com

По 19 часа „Коста Конкордија“ е исправен (фото/видео)

септември 17
17:01 2013

Shipwrecked Costa Concordia salvage effort off the Giglio island, ItalyПо скоро 20 часа, колку што траеше макотрпната операција, бродот „Коста Конкордија“ конечно по една година е исправен и однесен на брегот на италијанскиот остров Џиглио.

Операцијата за исправување на крусерот на бродот „Коста Конкордија“, со три часа задоцнување почна вчера претпладне.Задолжените тимови успеале да го кренат крусерот со помош на кранови и танкери со вода што ги поставиле на едната страна со цел да не потоне.

Поморскиот сообраќај беше забранет сè до крајот на операцијата.

Бродот тежок 114.500 тони и долг колку три фудбалски игралишта лежи превртен во морето околу островот Џиглио откако во 2012 година се насука на карпите и делумно потона.

Погледнете ја целата операзија но забрзана..

Costa-Concordia-2279455
Costa-Concordia-2279454

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment