MKDNews.com

Пентагон размислува за долга операција во Сирија

септември 09
08:51 2013

Пентагон се подготвува за долга воена операција во Сирија , подолга отколку што првично беше планирано ,пишува ” Лос Анџелес тајмс” .

Таа вклучува интензивни ракетни напади , проследени со воздушни напади на одредени цели   .

Плановите за напади за подолг период од 3 дена се резултат на верувањето на Белата куќа и Пентагон , дека ќе е потребна многу поголема огнена моќ ,за да се нанесат дури и минимални штети на силите на сирискиот претседател Башар Асад .

Официјални лица во државната администрација на  Белата куќа бараат покусата листа на     цели во кои ке бидат  вклучени уште 50 објекти за уништување.

Плановите на Пентагон   се во операцијата  да се вклучат бомбардери и 5 воени бродови, кои патролираат во моментов во Средоземното Море.

Воена интервенција во Сирија без мандат од Советот за безбедност на ОН би била незаконска , изјави во меѓувреме , премиерот на Словачка.

Роберт Фицо , истакнувајќи дека употребата на сила во блискоисточната држава ќе доведе до хаос.

Според словачкиот  лидер само мандат од ОН и ” вистински докази ” за употреба на хемиско оружје од страна на сирискиот режим   бидат да дадат основа за воена операција , пренесе РИА Новости .

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Only registered users can comment.