MKDNews.com

Панелот на Сенатот одобрува ограничен воен напад врз Сирија

септември 04
21:58 2013

Комитетот за надворешни односи на Сенатот усвои резолуција со која го овластува претседателот на САД Барак Обама да користи ограничена воена сила во Сирија, во средата 10 од 7 членови на Комитетот гласаа за

Резолуцијата сега ќе се упатат кон целосен глас на Сенатот, каде што лидерот на мнозинството Хари Рид, најверојатно, ќе закаже гласање во почетокот на следната недела.

Во согласност со резолуцијата за воена акција која се очекува да трае 60 дена, а ако е потребно на претседателот Обама со одобрение од Конгресот да се прошири дејствувањето на дополнителни 30 дена, со вкупно траење од 90 дена.

Планираниот воен удар врз Сирија поради употребата на хемиски напад од нејзина страна нема да биде само симболичен и значително ќе ја намали воената моќ на претседателот Башар ал Асад, изјави денеска пред Конгресот американскиот секретар за одбрана Чак Хејгел.

Тој посочи дека според зборовите на претседателот Барак Обама ударот врз Сирија ќе биде „значителен“, кој фактички ќе ги намали можностите на Асад.

Шефот на Пентагон посочи дека тој е уверен дека Асад повторно ќе употреби хемиско оружје ако САД не преземат никаква акција.

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Only registered users can comment.