MKDNews.com

Косовски граѓани плаќаат за влез во Македонија

септември 08
16:31 2013

Косовските државјани, од ноќеска на полноќ плаќаат надомест по 2 евра за влез во земјава, за автомобилите се наплаќа 5 евра , а за автобусите и транспортерите по десет евра.
Мерката е донесена од македонската влада како одговор на едностраната мерка од косовска страна со која се забранува увоз на десетина македонски производи.

Косово пред три дена без најава, разговори и било какви предупредувања ја воведе мерката за забрана за увоз на македонски производи. Наводно причината на Косово е условениот увоз на брашно, иако Македонија мерката ја воведе кон сите земји, согласно домашното и меѓународното право.

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment