MKDNews.com

Контроверзниот владика Качавенда доживеа мозочен удар

септември 21
17:33 2013

Контроверзниот владика на СПЦ Василие Качавенда преживеал мозочен удар, пренесуваат српските медиуми.Повикувајќи се на повеќе извори, АТВ објави дека Качавенда е префрлен во Ургентниот центар во Белград и денска треба да биде опериран.

Лекарите засега не можат да ја предвидат неговата здравствена состојба, но тој наводно бил свесен и комуница со околината.Спротивно на информацијата која ја имаат АТВ , новинарите на порталот Кликс тврдат дека според информациите од Ургентниот ценатар утрово во нивната установа не е примен Качавенда.

Да потсетиме, во мај Српската првославна црква трајно го разреши дотогашниот владика зворничко-тузлански Василиј. Предходно во јавноста се појавија недолични видео снимки во кои и Качаванда учествувал.Тој уште на шести ноември 2012 година побарал да се усвои неговата оставка од местото епископ поради здравствени причини, а Синодот на 22 април оваа година го разреши од должност.

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Only registered users can comment.