MKDNews.com

Интернет и на Месечината

септември 07
15:46 2013

Вселенското летало на НАСА кое ќе биде лансирано оваа недела,ќе донесе широкопојасен Интернет на Месечината,јавува Би-Би-Си.

Орбитерот на НАСА кој е именуван како “Лунарен истражувач на атмосверата” во внатрешноста има  технологија која овозможува комуникација помеѓу  Земјата и Месечината со помош на двосмерен ласер.

Леталото ќе праќа податоци кон земјата со брзина од 622 мегабита по секунда,што е шест пати повеќе од досега.

Новата технологија ќе им овозможи на научниците да примаат информации од Месечината во рок од неколку секунди.

Во времето кога беше направена првата фотографија од Месечината,биле потребни неколку дена таа да стигне до Земјата.

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Only registered users can comment.