MKDNews.com

Голите активистки бегаат од Киев поради репресија

септември 01
09:28 2013

Три од голите украинки основачи на ФЕМЕН, познати по протестите со голи гради, објавија дека ja  напуштиле Украина заради стравот од прогон, откако украинската полиција пронајде оружје во нивната канцеларија во Киев, пренесува АФП.

Александра Шевченко, Ана Гуцол и Јана Жданова избегале од својата татковина поради загриженоста за животот и слободата .  Феминистичката група тоа го објави во коминике, објавено на  нивниот официјален  сајт. Трите активистки ќе ги продолжат активностите во Европа, се наведува во пораката.

Дамите во петокот биле повикани на распит во полицијата, откако силите на редот конфискуваа пиштол и граната во вторникот при рација во седиштето на групата во Киев.

44a182f47785

Во текот на годините активистички се докажаа како едни од најжестоките демонстранти во заштита на жените, нивни протести веќе имаше не само во нивната родна Украина, тику и во Русија, Белорусија, Германија, Франција.

Градите на девојките биле видени освен од високи државници како Владимир Путин, Лукашенко и Ангела Меркел,  и од духовните лидери како папата Бенедикт XVI.

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Only registered users can comment.