MKDNews.com

ФИБА-Европа ја одби жалбата нѝ останува поразот од Црна Гора

септември 05
01:55 2013

“Според Регулациите на ФИБА-Европа, снимка не може да СЕ прегледува за да се промени конечен резултат на еден натпревар. Со тоа, судиската одлука е валидна и натпреварот се регистрира со победа на Црна Гора од 81-80“, се вели во образложението на ФИБА-Европа ,кое го пренесе MKD.MK

Жалбата на Македонија се однесуваше на непрописното играње на еден црногорски кошаркар на мрежата во моментите кога Чековски упатуваше кон кошот една одбиена топа што според сите правила се регуларни два поени за нашата селекција. Но, ФИБА-Европа не сака да си ја признае грешкатае, што можеше да се види и од изоставувањето на спорниот момент од официјалното видео со најинтересните моменти од мечот.

Македонската кошаркарска репрезентација со пораз од Црна Гора влегува во денешниот втор ден од Европското првенство (ЕП) во Словенија откако Техничката комисија (ТК) на натпреварувањето предмалку реши да ја одбие жалбата на нашата селекција на непризнаетиот победнички кош на 1,6 секунди поред крајот на вчерашниот натпрева

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment