MKDNews.com

Двајца тинејџери избодени со нож на Камен мост

септември 07
16:27 2013

Двајца малолетници од Кратово синоќа се избодени со нож на Камен мост Скопје. Едниот малолетник има убодна рана во предлот на градниот кош од десната страна е во животна опасност, додека другиот е со телесна повреда исекотини на градниот кош.

МВР информира дека се поднесени кривични пријави против 17-годишните Е.Ш. и Ј.А., двајцата од Скопје за „убиство во обид“.

– Вчера околу 18 часот на Камен мост без повод и причина физички ги нападнале лицата Ј.Ј. роден 1995 година и Д.Ј. роден 1996, двајцата од Кратово. Во нападот употребен е нож, при што на Ј.Ј. му се нанесени тешеки телесни повреди, а на Д.Ј. телесни, изјави Марија Јаковлеска портпарол во МВР.

На двете деца им е укажана лекарска помош, Ј.Ј. се наоѓа во Ургентниот центар и е во животна опасност, додека Д.Ј. е во Градската болница.

Според првичните информации, причина за инцидентот била расправија околу дресовите што ги носеле двајцата кратовчани, кои биде дојдени да го следат фудбалскиот натпревар Македонија – Велс.

Седумнаесетгодишното момче од Кратово кое вчера на Камениот мост во Скопје беше прободено со нож во пределот на градниот кош, е во добра здравствена состојба, изјави за МИА доктор Борче Кондов од Клиниката за торакална и васкуларна хирургија.
most

– Момчето е во свесна состојба. Обработена е раната. Сега засега други интеревенции не се потребни, додаде доктор Кондов.

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment