MKDNews.com

Банките не му даваат кредити на Субрата Рој

септември 04
05:25 2013

image

Адвокатот на Субрата Рој, Ран Јетмалани  пред Врховниот суд во Индија изјави дека групацијата Сахара нема средства да го отплати долгот од 19.000 крори пренесува viewology.wordpress.com-Објаснувајќи ја тажната ситуација за Македонскиот месија, адвокатот призна дека групацијата Сахара направија обид за подигнување кредит, но сите барања биле одбиени од банките , вели адвокатот  бранејчи го својот клиент во случајот кој го покрена Индиското регулаторно тело за хартии од вредност (СЕБИ) – стои во статијата.Според зборовите на Јетмалани, Рој не ноже да биде одговорен и нема средтва да ја исплати конкретната сума.-Во меѓувреме Субрата Рој инвестираше неколку милиони долари во Македонија преку своите сметки во Лондон. Изворот на овие средства останува мистерија како и неговата 30 години стара империја изградена на основа на пара-банкарство. Се претпоставува дека блискиот пријател на Рој, македонскиот премиер Никола Груевски и директорот на Управата за безбедност и контраразузнавање му помогнале на инвеститорот-каубоец да ги трасферира своите финасии од Лондон во Македонија – стои во текстот.

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Only registered users can comment.