MKDNews.com

Атина: Протестите во чест на убиениот левичар (видео /фото)

септември 18
22:39 2013

Протестите во чест на убиениот Павлос Фисас завршија со инциденти. Судир помеѓу полицијата и демонстрантите , напад на полициска станица но и напад на лидерот на Независни Грци , Панос Каменос.Закажан како мирен организиран од левичарски организации и движења на местото каде што синоќа се случи убиството протестот започна нешто по 18 часот и веднаш следеше напад кон претседателот на Независни Грци.

Панос Каменос се појави на собирот со намера да му оддаде почит на убиениот (Во моментот на нападот се гледаат цвеќиња во неговата лева рака ) но налета на група граѓани кои го нападнаа.Го погодиле во лицето и главата по што со помош на обезбедувањето успеал да влезе во автомобилот и да се оддалечи од гневните граѓани. Малку подоцна започнаа и пресметките на млади маскирани момчиња со специјалните полициски единици.

Запалени канти за отпадоци, камења , молотови коктели ,солзавец и шок бомби повеќе од еден час  беа присутни низ улиците на атинската населба Керацини.Непознати лица ја нападнале и локалната полициска станица засега  нема информации за повредени и приведени.Освен во Атина протести се организираа и во други градови во Грција .

Павлос Фисас завршија со инциденти. Судир помеѓу полицијата и демонстрантите , напад на полициска станица но и напад на лидерот на Независни Грци , Панос Каменос.Закажан како мирен организиран од левичарски организации и движења на местото каде што синоќа се случи убиството протестот започна нешто по 18 часот и веднаш следеше напад кон претседателот на Независни Грци .Панос Каменос се појави на собирот со намера да му оддаде почит на убиениот (Во моментот на нападот се гледаат цвеќиња во неговата лева рака ) но налета на група граѓани кои го нападнаа.Го погодиле во лицето и главата по што со помош на обезбедувањето успеал да влезе во автомобилот и да се оддалечи од гневните граѓани.

Малку подоцна започнаа и пресметките на млади маскирани момчиња со специјалните полициски единици.Запалени канти за отпадоци, камења , молотови коктели ,солзавец и шок бомби повеќе од еден час  беа присутни низ улиците на атинската населба Керацини.Непознати лица ја нападнале и локалната полициска станица засега  нема информации за повредени и приведени.Освен во Атина протести се организираа и во други градови во Грција .

image

image

image

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment