MKDNews.com

Асад: Фотографиите од 21 август не се проверени!

септември 19
08:30 2013

Автентичноста на фотографиите од хемиската напад во Сирија не е потврдена ,изјави претседателот на блискоисточната држава Башар Асад . Тој ги негираше тврдењата дека неговата влада употребило хемиски материи крај Дамаск на 21 август , пренесе британскиот Daily Express .

Асад изјави дека терористите го организирале хемиската напад кој според податоците на САД ги одзел животите на повеќе од 1 400 луѓе, вклучувајќи стотици деца .

Иако во извештајот на инспекторите на ОН не се упатени директни обвинувања , голем број експерти го толкуваат како обвинување дека сирискиот режим го извршил нападот.

” Целата приказна не одговара . Не е реалена. Ние не сме користеле хемиско оружје во Гута “изјави Асад и го утврди нападот крај Дамаск како ” злосторство ” , но истакна дека никој не ја потврдил автентичноста на фотографиите на жртвите и снимката и дека на интернет има многу фалсификати .

Во меѓувреме , американските власти соопштија дека сакаат за претседателот на Сирија Башар Асад да биде организирано судење и за таа цел собираат податоци за наводните воени злосторства во земјата.

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Only registered users can comment.