MKDNews.com

98 загинати во невремето во Мексико (фото)

септември 20
08:41 2013

image

Бројот на загинати лица во невремето кое го погоди Мексико стигна до бројката 97 , соопштија локалните власти.Координаторот на националнагта цивилна заштита Луис фелипе Пуенте , изјави дека 65 жртви се регистрирани во југозападната држава Гереро, пренесе АФП.

Мексико неделава го погодија две големи олуи , олујата „Мануел“ денеска повторно доби сила на ураган и го погоди северозападниот брег на Мексико.

Кога олујата удрила на копно “Мануел” донела поројни дождови и ветришта со брзина од 120 км /ч и предизвикуваќи поплави во областа Синолиа

-Засега , биланстот на загинати по двете временски непогоди во Мексико е 97 , изјави координаторот на националнагта цивилна заштита Луис фелипе Пуенте за една локална телевизија.

Повеќе од 100.000 лица беа погодени од ураганот, изјави, Марио Лопез Валдес Државниот гувернер за новинарите.

image

image

image

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Only registered users can comment.