MKDNews.com

Убиен уште еден Албанец од Скопје во Сирија

август 11
18:58 2013

lajme-siria_593848341Уште еден Албанец од Македонија е убиен во Сирија од воените сили на претседателот на државата Башар ал-Асад, јавува порталот Алмакос.

Станува збор за жител на скопското село Грчец. Идентитетот на убиениот е познат на редакцијата на Алмакос но сè уште не се соопштува.

Тој е третиот Албанец од Македонија, кој е убиен во Сирија.

Пред недела дена во Сирија беше убиен оџата од Скопје, Сами Абдулаху. Абдулаху бил оџа и во Бремен, Германија, учествувал во конфликтот во 2001 година во Матејче, како и во војната во Косово и во Босна и Херцеговина.

Во мај годинава во Сирија загина дваесет и осумгодишниот Расим Зеќири од гостиварското село Беловишта, кој подолго време живеел во Австрија

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Only registered users can comment.