MKDNews.com

Талибанците обучуваат деца – убијци (видео)

август 26
20:03 2013

Видео клипот, кој на Јутјуб го постави Ал Каеда е снимен во Вазиристан, блиску до пакистанско-авганистанска граница, а на него се гледаат петгодишни момчиња како пукаат од пиштоли и од калашникови.Во кампот на теророт, сместен во северниот Вазиристан, во близина на авганистанската граница, талибанците тренираат деца помлади од пет години за да станат нова генерација терористи.

Видеото покажува и жена прекриена со бурка, додека нишани со ракетен фрлач кон автомобил.

Многу од децата се сирачиња, а нивните татковци се прогласени за маченици кои ги изгубиле животите во светата војна.

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Only registered users can comment.