MKDNews.com

Свечено затворена четвртата Школа за млади лидери (фото)

август 31
22:23 2013

Претседателот Иванов, вечерва се обрати на свеченото затворање на четвртата Школа за млади лидери, што по негова иницијатива, се одржа од 19 до 31 август во Охрид.
1170921_10151649178171158_1093114647_n На церемонијата на доделувањето на сертификатите, Иванов им порача на младите лидери дека нивното присуство во Охрид не е само среќа, туку нивна лична заслуга, награда за се она што го постигнале во своето образование, во своето другарување.

– Сето она знаење, умеење, вештина што го стекнавте, негувајте го со чувство на благодарност. Тоа чувство нека ве следи цел живот, бидејќи она што го даваме сите ние го забораваме, но го паметат оние што го добиваат и оттаму паметете го и вие. Во животот ќе научите многу нешта за кои ќе бидете благодарни, рече Иванов.

Побара од младите лидери да бидат и трпеливи бидејќи, како што истакна, се во животот има свој ред.

– Не бидете нетрпеливи, пројавете трпение да го доживеете она што е заслуга на вашиот личен труд и вашиот ум. Не брзајте во животот, се има свој ред, фатете го редот и се во животот ќе ви се исполни. Ќе се уверите во животот колку се она што сте го научиле има своја вредност, додаде меѓу другото претседателот Иванов.

тѕухфѕутруѕу

Тој ги поучи младите лидери дека мудростите не служат да се цитираат туку да се применуваат. Секоја мудрост е оставена од предците за ние да имаме полза од неа. Не цитирајќи ја туку применувајќи ја. – Така и овие искуства дадени вам, ви се пренесени за да ги пренесувате, да ги ширите, применувате, истакна Иванов.

Во рамки на Школата за млади лидери во изминатите две недели своите знаења со учесниците ги споделуваа врвни предавачи, познати јавни лилности, истакнати поединци и успешни лидери во компании и образовни институции од Македонија, Шпанија, Нов Зеланд, Хрватска, Босна и Херцеговина, Израел…Меѓу нив беа Доналд Дејв Мередит, канадски сенатор, Тафшир М. Авал, директор на Групацијата „Мултимод“ од Бангладеш, Александре Севињи, директор на постдипломски студии за комуникациски менаџмент на „МcМаstеr-Syracuse“ и „МcМаtеr“ Универзитетот од Канада, Борис Поркович, заменик-претседател на Институтот за истражување на мали европски држави од Монако, Доналд Стил, директор на британската компанија „Џонсон Асошиејтс“ и поранешен главен медија-портпарол на Би-Би-Си, Драган Стефановиќ, пензиониран офицер во Армијата на САД и професор на магистерски студии на програмата за јавна администрација во „Апалачиан“, Државен универзитет во Северна Каролина.

Школата за млади лидери е востановена со цел да ги стимулира позитивните вредности кај младите лидери и идни политички, културни и економски предводници на нашата земја, но и да го развие нивниот капацитет за справување со предизвиците на глобалната технологија, меѓународната конкуренција и културната и религиска диверзификација.

Претседателот Иванов за прв пат ја иницираше идејата во неговата изборна програма, со визија да им се овозможи на младите, талентирани и амбициозни луѓе од Македонија да ги надградуваат и усовршуваат своите вештини, да ја развиваат својата креативност и менаџерски способности.

Свечено затворање на четвртата Школа за млади лидери

Школата продолжува со своите активнсоти во текот на целата година преку „Алумни асоцијацијата“, пречекувајќи ја следната генерација млади лидери од петта Школа за млади лидери.

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment