MKDNews.com

Снимка од групата АББА продаденa за 5000 евра

август 12
12:20 2013

Ретка снимка на некогаш популарната група АББА продаденa е вчера за речиси 5000 евра на он лајн аукција на колекционерски предмети на шведската група.

Ограниченото издание на макси синглот од 1981 година која што групатаго подготвила за 50 -от роденден на менаџерот Стиг Андерсон продадено е за 4.800 евра (42,000 шведски круни),речиси двојно повеќе од првобитната проценка.

Произведени се само 200 примероци на овој сингл.од 1974 година кога АББА победи на Евровизија со песната “Ватерло” и стана светки позната група.Колекционерот Томас Нардин кој тогаш имал само девет години почнал да собира предмети поврзани со групата,посебно оние ретките,како што се кломпи изработени за американскиот пазар,ретки АББА сапуни и кукли,книги и оригинални постери.

Резултатите на дводневната аукција ќе бидат познати денес,но се пр9ценува дека досега се заработени околу 95.000 евра.АББА доминираше со диско сцената во 70-те години од минатиот век,со шилести кстуми и со заразни песни како што беа “Winner takes it all”, “Money, Money, Money” i “Take a Chance on Me”.Групата се распадна во 1983 година кога сите членови се зарекоа дека никогаш повеќе нема д а се заедно.

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Only registered users can comment.