MKDNews.com

Пуштен патот до Трескавец ,Груевски запали свеќа за здравје (фото/видео)

август 28
17:55 2013

Премиерот Никола Груевски денес свечено го пушти во употреба патот до манастирот Трескавец.
Тој таму запали свеќа за здравје, разговараше со свештените лица и со граѓаните.
DSC_2993-520x244Новоизградениот пат од Прилеп до манастирот „Трескавец“ е во должина од 7,5 километри, за кого Владата од Буџетот инвестираше 83 милиони денари или 1.400.000 евра.

„Со неговата изградба Прилеп ќе стане уште поатрактивна локација која ќе овозможи развој на манастирскиот, но и други видови алтернативен туризам, а дополнително со обновата на конаците се очекува годишна посета од над 50.000 туристи тука во овој манастир“, рече Груевски.

Со реализацијата на овој проект, како што додаде, потврдивме оти изградбата и реконструкцијата на патиштата останува еден од врвните приоритети на Владата.
gruevski


Видео ТВ Тера

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Only registered users can comment.