MKDNews.com

Ова е првата телевизиска реклама во историјата (видео)

август 02
15:29 2013

Еден од најскапите “суровина” на модерната ера – секунд телевизиска реклама во ударниот термин некогаш чинела само девет долари и само за  рекламирање часовници.

Всушност, како што објави порталот “Mashable”, првата  емитува телевизиска реклама беше за производите на компанијата “Bulova”, американскиот производител на луксузни часовници и накит. Ова спот долг само девет секунди беше емитуван на телевизискит  етернс  САД  на 1 јули во 1941 година.

Спотот  беше многу едноставен: на екранот се гледа, на сива позадина,  карта на тогаш 48 држави на САД (во тоа време дел на Соединетите Американски Држави беа Аљаска и Хаваи, тие станаа членки во 1959 година) И беше “покриен” со глас кој ја изговора реченицата: “America runs on Bulova time” (Америка работи на Буловото време).

 

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Only registered users can comment.