MKDNews.com

Молдавец сакал да прошверцува 14 кг. марихуана преку Деве Баир

август 04
17:51 2013

Царинските службеници на граничниот премин Деве Баир во саботата спречија обид за нелегално пренесување на 14 килограми наркотична дрога марихуана.
Настанот се случил околу 13:30 часот, кога за излез од Република Македонија се пријави автомобил AUDI A6 SEDAN со молдавски регистарски таблички, управуван од молдавски државјанин, кој исто така бил носител на романски пасош. На прашање од каде доаѓа, патникот одговори дека доаѓа од Саранда, Албанија каде бил во посета на пријател. Бидејќи се однесуваше нервозно, царинските службеници пристапија кон детален преглед на патникот и возилото.

При деталниот преглед утврдено е дека иако резервоарот даваеше впечаток дека е полн, при давање на контакт со клучот, стрелката покажуваше дека истиот е празен. Тоа беше доволен индикатор да се провери резервоарот, при што во внатрешноста, потопени во нафтата, беа пронајдени 25 (дваесет и пет) пакувања, завиткани во прозирна најлонска фолија полни со марихуана со тежина околу 14 кг., што е утврдено со тестирање со тестери за дрога.

Случајот и сторителот се предадени на инспектори од Одделението за истраги. Од спроведената предистражна постапка утврдено е дека осомничениот од Молдавија, преку Бугарија и Македонија заминал за Саранда-Албанија со намера да пренесе поголема количина марихуана. Во Саранда се сретнал со албански државјанин кој му ги зел клучевите од возилото и по некое време му го вратил подготвено и му кажал дека во резервоарот се ставени 25 пакетчиња марихуана. Марихуаната требало да ја заврши на нелегалниот пазар во Молдавија.

Против сторителот, Царинската управа поднесе кривична пријава за сторено кривично дело „Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги психотропни супстанции и прекурсори” до надлежното Јавно обвинителство во Куманово.

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Only registered users can comment.