MKDNews.com

Меркел: На Грција не и е местото во еврозоната!

август 28
16:19 2013

На Грција не и местото во еврозоната, порача германската канцеларка Ангела Меркел во предизборно обраќање во градот Реденсбург.
„Грција не требаше да биде пуштена во еврозоната”, рече таа пред околу 1.000 приврзаници, обвинувајќи го екс канцеларот Шредер дека ја примил Грција во монетарната унија во 2001, со што ги ослабнал активностите на пактот за стабилност.

Овие погрешни одлуки доведоа до денешните проблеми, оцени Меркел, чија порака е протолкувана како обид да ги убеди гласачите дека во иднина нема да има бонуси за проблематичните земји во унијата.

Изјавата на канцеларката доаѓа во момент кога во Германија растат стравувањата дека политичарите ќе донесат одлука за нов отпис на грчките долгови, од чија мерка, најмногу ќе настрада федералната Република, која е еден од најголемите кредитори на Атина.

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Only registered users can comment.