MKDNews.com

Манинг сака животот ќе го продолжи како жена по име Челси

август 22
16:06 2013

По само еден ден откако беше осуден на 35 години затвор заради оддавање тајни на Викиликс, Бредли Манинг(25) во пишана изјава за американската телевизија НБЦ рече дека животот ќе го продолжи како жена – Челси Манинг.
article-wikileaks-0814„Се викам Челси Манинг. Јас сум женско”, ја започнува својата изјава Манинг. „Со оглед на тоа како се чувствувам во моментот и како се чувствувам уште од детството, имам намера што поскоро да започнам со хормонска терапија. Се надевам дека ќе ми дадете поддршка во овој транзициски период”, додаде Манинг, барајќи од сега да биде ословуван со женско име.

Во истата изјава, која ја прочитале водителите на популарната емисија „Тудеј”, рече дека верува оти ќе биде помилуван и дека нема да ја отслужи целата затворска казна.

За Манинг од претходно се знаеше дека е хомосексуалец, но податокот дека сака да продолжи да живее како жена е целосно нов.

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment