MKDNews.com

Љајиќ: Државата ќе и помогне на Јованка Броз

август 31
18:10 2013

Потпредседателот на владата на Србија Расим Љајиќ најави дека државата ќе преземе одредени мерки за да се подобрат условите за живот на вдовицата на поранешниот претседател на СФРЈ Јосип Броз Тито.

– Ќе преземеме низа чекори. Во понедленик ќе разговарам со претставниците на Службата за заеднички работи и ќе најдеме решение и тоа сега, додека таа е во болница, изјави Љајиќ кој истакнал дека вчера разговарал на таа тема со членовите на нејзиното семејство.

Јованка Броз неодамна беше примена во болница, по што проструи информација дека почината, што беше демантирано од докторите од Ургентниот центар.

Дел од босанските медиуми ја објавија веста дека Јованка Броз починала во Клинички центар во Србија како последици на метастазиран карцином.

Веста веднаш се прошири по Балканот, а била иницирана од објавата на еден хрватски новинар на Твитер, кој подоцна била повлечен

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment