MKDNews.com

Јанкулоска: Додека сме ние на власт бракот ќе биде исклучиво меѓу маж и жена

август 04
10:19 2013

Предлог уставните измени од владеачката ВМРО-ДПМНЕ, со кои се бара прецизирање на бракот како заедница меѓу маж и жена не е никаква дискриминација, туку политика која значи заштита на вредностите на општеството. Министеркта за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска, во интервјуто за Прес 24, вели дека тоа е политика на владеачката партија и додека ВМРО е на власт ќе се грижи дечињата да имаат татко и мајка, бидејќи тоа им го должи ним и на поколенијата.

-Јас не гледам како истиот би можел да води кон нетолеранција и дискриминација. Јас не го спорам правото на СДСМ да има исти ставови со ЛГБТ заедницата, но моите ставови и ставовите на ВМРО-ДПМНЕ се различни. Јас не се сложувам со легализирање на истополовите бракови или давање можност да посвојуваат деца и тоа јасно го кажувам. Додека ВМРО е на власт бракот ќе биде заедница исклучиво меѓу маж и жена, вели Јанкуловска во интервјутиоПрес24.

Министерктата Јанкуловска не смета дека лустрацискиот процес, за кој многумина тврдат дека индиректно значи разнебитување на службите за безбедност, го загрозува нивното професионално работење. Лустрацијата, вели Јанкуловска во интервјуто за Прес24, мота да биде спроведена без разлика на кого се одднесува.

-Кој е тој монструозен ум кој може да нареди следење на седиште на опозициска партија. Кој е тој монструозен ум кој може да собира информации и да уништува нечија судбина само затоа што некој бил „македонски националист“. За жал, изгледа дека јасните пораки на македонските граѓани за демократија и владеење на правото, тешко допираат во СДСМ. За нив ако УБК не смее да отвара предмети против политички неистомисленици и ако не смее да соработува со лица по овој основ, значи дека Управата нема што да работи. На наша среќа и на среќа на сите граѓани не е така, вели Јанкуловска за Прес24.

Јанкуловска во саботното интервју, за Прес24, одговара и на сите сомнежи што опозицијата ги отвара во врска со случајот со Томислав Кежаровски и Никола Младенов. За трагичната смрт на сопственикот на неделникот Фокус, Јанкуловска тврди дека нама ниту еден доказ кој може да укажува на кривично дело. Она што за Јанкуловска е симптоматично е што опозициската СДСМ речиси за секоја акција на полицијата или пак приведување на некое лице бара политички мотиви.

-Истите лица почнувајќи од Бендевска, Ивановски, Макрадули и други пратеници на СДСМ ги гледавме во протести пред Истражниот затвор и за „Пајажина“ и сега за „Ликвидација“. Зарем треба судот нив да ги моли да достават список против кого може да се преземаат мерки на прогон, а кој се наоѓа надвор од законот. Зарем СДСМ треба да каже кому може, а кому не може да му се изрече мерка притвор, вели Јанкуловска во саботното интервју за Прес24.

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Only registered users can comment.