MKDNews.com

Европол растури мрежа од нарко дилери уапси 36 лица и заплени 1,5 тони хашиш

август 08
00:04 2013

Европската полиција денеска соопшти дека растурила голема мрежа на нарко дилери , уапсила 36 осомничени и запленила 1,5 тони хашиш.Акцијата во која учествуваа шпанската цивилна гарда , Европол, француската , мароканската и шпанската полиција започнала минатата година , кога мароканската полиција пресретнале брод полн со хашиш и го привела неговиот екипаж.

Во акцијата било откриено дека криминалните банди редовно транспортирале хашиш од Мароко во Шпанија , а од таму дрогата заминувала во Европа, стои во соопштението од Европол.

Покрај огромното количество на дрога , во Франција, Шпанија, Португалија и Мароко се запленети и 32000 евра, 200 мобилни телефони ,13 автомобили , мотор, брод и пиштол. Запленет е и уред за прецизоно мерење на дрога.

Водачот на криминалната група од Мароко е убиен пред неколку дена во Шпанија во пресметка на ривалски криминални групи, соопшти Европол.

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Only registered users can comment.