MKDNews.com

Била машко, а сега е Мис Универзум! (фото/видео)

август 29
19:42 2013

Дваесет и три додишната Џена Талакова  во четвртокот навечер била меѓу 62-те натпреварувачки на изборот за претставничка на Канада на натпреварот за убавина „Мис Универзум“.

dzena-talakova-01-reuters-foto-mark-blinch
Таа е првата трнасексуалка која се натпреварува на тој избор, а пред појавувањето на изборот таа веќе била исфрлена од натпреварот. Додека се пријавувала за изборот не напоменала дека била на операција на промена на полот и поради тоа е исфрлена.

По бурните реакции на јавноста и медиумите, сопственикот на лиценцата Доналд Трамп ги променил правилата и и овозможил да се појави во финалето. Џена тоа го искористила на најдобар можен начин и блеснала на финалниот избор во Торонто.
Џена се чувствува како жена и мисли дека има потполно право да се натпреварува со останатите жени на изборите за убавина. На операција за промена на полот се подложила кога имала 19 години.

Dzena-2
– Изборот за „Мис Универзум“ не се врти само околу убавината. Тоа е и натпревар за здравје, форма и харизма, а јас сето тоа го имам – рекла Џена кога ја прашале зошто токму таа ја заслужува круната.
Во Торонто дошле и 14 нејзини роднини кои ја храбреле.

jenna-talackova-foto-ap_ff

Извор: alo.rs

 

 

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment