MKDNews.com

Жолто Море во Кина стана зелено? (видео)

јули 05
16:30 2013

Жолто Море во Кина е погодено од најголем раст на алги што некогаш биле донесени од бранови на брегот.

91fb3c94-086c-4470-a98e-23ec4ff993d8-460x276Снимките кои доаѓаат од Кина покажуваат на плажата како луѓето се бањаат во зеленило во источниот град Кингдао, додека булдожерите чистат тони алги . Официјални лица на Кингдао изјавија дека отстранети се околу 7335 тони алги, јави официјалната новинска агенција Ксинхуа.

Овој Феноменот стана годишен настан во регионот во текот на изминатите шест лета.Овој феномен настанува од цутење на алгите и оваа година зафати 8.900 квадратни километри , двапати повеќе од претходно ,а најголемото цветање настанало во 2008 година.

Алгите, наречени Enteromorpha prolifera, не се токсични за луѓето или животните.CHINA-ENVIRONMENT-OCEANOGRAPHY-ALGAECHINA-ENVIRONMENT-OCEANOGRAPHY-ALGAE

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Only registered users can comment.