MKDNews.com

Викенд временска прогноза – Тропски денови, сончево и многу топло

јули 26
20:06 2013

Во деновите од викендот, во сабота и недела тропски денови, сончево и многу топло. Утринските температури ќе се движат од 14°C до 23°C, а максималните дневни температури ќе достигнат до 30°C односно до 40°C. УВ индекс 9.

Максимумот топлотниот бран ќе го има во понеделник и вторник кога се очекуваат да бидат измерени највисоките дневни температури досега, кои ќе се движат во интервал од 32°C до 42°C и УВ индекс 10. Утринските температури ќе се движат од 16°C до 24°C.
Во вторник во попладневните часови постојат услови за локални врнежи од дожд и грмотевици, а поради високите дневни температури можна е и појава на невреме проследено со град и засилен ветер (иако засега мали се шансите, сепак постојат услови, но во наредните известувања ќе имаме се појасна слика за состојбата).

Од среда се очекува пад на температурите.

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment