MKDNews.com

Трн во очи на „Златна зора“, лепенките „ МК“ (фото)

јули 22
00:42 2013

„Секојдневниот стотици возила кои влегуваат на Македонско грчка територија од граничните премини Евзони и Ники. Најголем дел од автомобилите летаа во забележливо место со налепници означени со “МК”, кои се кршење на двете грчки законодавства и меѓународните и билатерални договори со државата на Скопје„ Пишува Грчкиот портал xryshaygh.com за денешната блокада на Златна зора

Бевме и на граничните премини. Земавме и ги сликавме автомобилите кои поминуваат и нормално го имаа знакот МК. Ненајавено отидовме го најдовме одговорниот. Ова се случи пред околу 6 месеци. Само што нè виде и ги виде маиците Златна зора, се потресе и веднаш започна да се извинува и да вели дека во овој момент немаат службеници, немаат налепници и се правдаше дека е виновна државата – изјави Андонис Грегос – пратеник од Златна зора.

Златнозроците се заканија дека нема да дозволат македонски автомобили да влегуваат во Грција со лепенката МК, но и дека нема да остават на ниеден начин,како што велат, да се отстапи името Македонија. За тоа ќе се бореле и во и вон парламентот.

[print_gllr id=11883]

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Only registered users can comment.