MKDNews.com

То Парон: Обама за Скопје ќе бара име „Made in USA”

јули 24
20:49 2013

Американскиот претседател Барак Обама ќе изврши голем притисок врз грчкиот премиер Андонис Самарас на средбата закажана на 8 август во Вашингтон, пишува денеска весникот „ То Парон”.

– Пораките кои пристигнуваат од преку Атлантикот се јасни и не многу оптимистични… Вашингтон сака ова прашање да се речи што е можмо побргу, доколку е можно и до крајот на 2013 година и на состанокот на 8 август Обама ќе бара да се прецизира, пишува грчкиот весник.

Според „Парон”, Американците се за името „Горна Македонија” и прашањето е дали Самарас ќе го прифати.

– Нема простор да не го прифати, изјавиле дипломатски извори за весникот поврзани со американсата Амбасада во Атина.

Според грчките аналитичари, прашањето е дали таквиот исход ќе го прифати и пратеничката група на Нова демократија.

Во меѓувреме, сите грчки медиуми денеска јавија за вчерашната средба во Брисел на министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Попоски и Евангелос Венизелос, но засега без коментари. Како што јавува дописникот на МИА од Атина, во извештаите претежно се цитира соопштението од македонското МНР.

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Only registered users can comment.