MKDNews.com

Статуата на слободата повторно се отвора за посетители на 4 јули

јули 02
20:07 2013

Statue of LibertyСтатуата на слободата во Њујорк ќе биде отворена за посетители на Американскиот Ден на независноста, 4 јули, неколку месеци откако островот беше поплавен во текот на ураганот Сенди.

Статуата  за разлика од поголемиот дел на островот Либерти  беше поштедена од штета.

Статуата на слободата беше подарок од Франција во 1886 година, замислен како симбол на пријателство меѓу двете земји и нивната  заедничка љубов кон слободата. Речиси 3,5 милиони туристи го посетуваат споменикот секоја година.

 

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment