MKDNews.com

Рецепт за денес: Охридска Пастрмка

јули 20
20:38 2013

1 кгр. охридска пастрмка
400 грама ситно сечкан кромид
200 грама ситно сечкан лук
80 грама масло
200 грама мелени ореви
сол

Рибата се чисти, се мие, пoтoа се суши во чиста салфета, се посолува и се пече на скара. Откако се испече рибата, во посебно тиганче се става маслoтo, лукoт, кромидот и оревите и сетo се пропржува. Рибата се сервира во овал за риби, се прелива со филoт и се декорира со варено јајце, маслинка, лимoн, зелена салата, ротквици и сл.

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Only registered users can comment.