MKDNews.com

“Правда за Трејвон“ : Протести во 100 градови во САД (видео)

јули 20
23:08 2013

Една недела откако судот во Флорида го најде Џорџ Зимерман дека не е виновен за смртта на невооружаниот тинејџер Трејвон Мартин, луѓето почнаа да се собираат на национално ниво и вршат притисок на федералните власти на САД за да биде поднесена тужба против Зимерман за кршење на граѓанските права Трејвон Мартин.

03794727Свештеникот Ал Шарптон е еден од организаторите на поворката “Правда за Трејвон” и предложи собири пред федерални згради во најмалку 101 градови во САД: од Њујорк и Лос Анџелес преку да Вичита, Канзас, и Атланта, стотици луѓе се собраа пред основните на федералните судови, блокираќи го сообраќајот на околните улици во центарот на градовите.

Овие протести „и` испраќаат на целата земја порака дека нема да чекаме со скрстени раце”, изјави за CNN таткото на Трејвон, Трејси Мартин, пред почетокот на протестите во Мајами. Мајката на убиеното момче Сибрина Фалтон, ја предводеше поворката во Њујорк.

CORRECTION Neighborhood Watch Alabama Rally

Пресудата на поротата на судот во Санфор на Флорида минатата седмица наиде на реакција и во Белата куќа, каде што претседателот Барак Обама, првиот црн претседател во историјата на САД откако претходно седмицата побара да се почитува системот и одлуката на поротата, во петокот изјави дека и самиот „пред 35 години би можел да биде Трејвон Мартин”.

„ Кога Трејвон Мартин беше застрелан, јас реков дека тоа можеше да биде мојот син. Поинаку кажано, Трејвон Мартин можев да бидам јас пред 35 години, изјави Барак Обама, претседател на САД Американскиот претседател повика повторно да се разгледаат државните и локални закони, кои го уредуваат правото на легитимна самоодбрана.

Седумнесет годишниот Мартин беше смртно застрелан во февруари 2012 од двесетидевет годишниот белец Џорџ Цимерман, кој на судот минатата седмица беше прогласен за невин и ослободен, бидејќи , како што се наведува, пукал во самоодбрана.

Атланта

Минеаполис

Лос Ангелес

Њујорк

Мајами Флорида

Јексонвил Флорида

Поп ѕвезди Бијонсе и Нејзиниот маж Џеј Зи се приклучија во протестите за  “Правда за Трејвон Мартин” во Њујорк.

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment