MKDNews.com

Петмина виновни за трагедијата на Коста Конкордија

јули 20
17:32 2013

Италијанскиот суд ги прогласи виновни за убиство 5 членови на екипажот на “Коста Конкордија”,
предаде ББС го цитирајки ги италијанските медиуми.
Меѓу обвинетите се двајца поморски офицери, гувернерот на патниот хотел и директорот на кризниот центар на компанијата – сопственик на бродот.
Петмината добија казни затвор за различни периоди од година и половина до 3 години.
Пресудите ќе бидат изречени подоцна, се вели во официјалното соопштение.
Судењето на капетанот беше одложено, бидејќи тој инсистираше за електрична експертиза на пловилото. За време на инцидентот капетанот Скетино го напушти бродот во кој се наоѓале 4 229 лица од 70 земји.
32 лица загинаа откако бродот удри во подводни карпи на островот Џил во италијанското крајбрежје во јануари минатата година.

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Only registered users can comment.