MKDNews.com

Опаш од диносаурус стар 70 милиони години пронајден во Мексико (фото/видео)

јули 23
17:18 2013

Огромен опаш од диносаурус, за кој се верува дека е стар 70 милиони години, пронашле палеонтолозите на северот на Мексико во државата Коахулиа.Археолози во Мексико во последниве 20 дена внимателно работат на откопување на добро зачуваниот опаш од диносаурус, долг пет метри и според експертите стар 70 милиони години.
Ројтерс пренесе дека за Мексико, ова е прво откритие од ваков вид, а во светски размери, е еден од малобројните вакви археолошки пронајдоци,

Археолозите се надеваат дека остатокот од костурот од диносаурусот ќе го пронајдат закопан длабоко во земјата.

[print_gllr id=12131]

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment