MKDNews.com

Градоначалникот на Атина забрани хуманитарна акција на „Златна зора”

јули 24
08:21 2013

Градските власти во Атина и забранија на крајнодесничарската партија која е ито така позната како неонацистичка, „Златна зора“ да одржи денеска хуманитарна акција, со образложение дека таа „прокламира расизам и ксенофобија“,пренесе МИА
Градоначалникот на Атина Јоргос Каминис изјави дека ќе го осуети плановите на партијата да дели храна и облека на Грци на плоштадот Атика во сиромашен кварт на градот.
Претставници на „Златна зора“ доцна синоќа изјавија дека нема да да ја почитуваат забраната и оти сите нејзини 18 претставници во грчкиот Парламент ќе учествуваат во настанот. (МИА)

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Only registered users can comment.