MKDNews.com

Египетската војска отвори оган на поддржувачите на Морси! (видео во живо)

јули 05
17:47 2013

1373036312001-morsi070513-024-1307051059_4_3_rx513_c680x510Ситуацијата во Египет се’ уште е драматична. За денес е најавен голем собир за поддршка на симнатиот претседател Мохамед Морси, а војската пукала на собирот на неговите поддржувачи.
Неколку стотина поддржувачи на симнатиот претседател на Египет, Мохамед Морси, марширале денес до бараките на Републиканската гарда во Каиро, каде над нив војската отворила оган. Ројтерс јавува дека најмалку три лица го изгубиле животот.

1373037678000-morsi070513-029-1307051124_4_3_rx513_c680x510Во споменатите бараки веќе неколку дена се наоѓа паднатиот лидер на Египет, Морси, кој државниот удар го затекнал додека бил во својата канцеларија во една од бараките.

Новите власти му ја ограничија слободата на движење, а против него е покрената и истрага, па во бараките е де факто во притвор.

Неговите следбеници се обиделе да дојдат до него и да го ослободат.

Ова е прв пат од државниот удар војската на улиците на Каиро кон демонстрантите да интервенира со оружје.

Инаку,за денес Муслиманското братство на Морси најави голем протест против военото превземање на власта во Египет.

Засега има известрување за 3 жртви

Видео во Живо подолу

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Only registered users can comment.