MKDNews.com

Џорџ Зимерман не е виновин, се очекуваат протести и немири во Флорида

јули 14
04:42 2013

Поротата составена само од шест жени во судот во Санфорд Флорида го пргласи чуварот Џорџ Зимерман дека не е виновен за убиство на невооружениот тинејџер Трејвон Мартин.

George Zimmerman not guiltyСудењето започна минатиот месец и привлече големо внимание во медиумите во САД и требаше да се одлучи меѓу убиство од втор степен , и ненамерно убиство или ослободителната пресуда за само поставениот чувар на населбата Зимерман , кој вели дека го застрелал тинејџерот во самоодбрана.

Зимерман, кој е од хиспанско потекло, кажа дека не е виновен за убиство од втор степен.

Инцидентот се случи на 26 февруари 2012 во градот Санфорд на Флорида каде Трејвон ноќе, пешачел кон домот на својот татко. На патот бил забележан од патролна кола на Цимерман на кого тинејџерот со качулка на главата му се видел сомнителен, по што го пресретнал и и го убил.

Само неколку минути по пресудата имаше реакции од насобраните кои бараа “Правда за Трејвон!” и скандираа “Системот не успеа!”
Случајот предизвика жестока дебата за расно профилирање во САД.
14Zimmerman_Verdict_2-articleLarge

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Only registered users can comment.