MKDNews.com

Двајца загинати во авионската несреќа во Сан Франциско (фото)

јули 07
02:48 2013

Две лица починаа а преку 70 се повредени откако Авионот Боинг 777 кој пристигнувал од Јужна Кореја се урна во сабота при слетувањето на Меѓународниот аеродром Сан Франциско.

Летот 214 на „Азијана ерлајнс“ го напиштил Меѓународниот аеродром Сеул предходно во Сабота, според веб-сајт FlightAware кој нуди следење на летовите за приватен и комерцијален воздушен сообраќај. Портпаролка на авиокомпанија од Сеул за Си-Ен-Ен изјави дека 291 патници и 16 членови на персоналот биле во авионот за време на нестеќата.

Иако првично беше најавено дека 60 лица се водат како исчезнати властите велат дека засега Шеесет лица се водат за исчезнати или не се знае нивната точна локација ,по авионската несреќа во Меѓународниот аеродром Сан Франциско.

Според првичните информации, околу 11:30 по локално време авионот се подготвувал да слета и тркалата биле отворени , кога опашката на авионот се откачила при што авионот се превртел.

[print_gllr id=10275]

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment