MKDNews.com

Десет лица загинаа во несреќа на мал авион во Аљаска

јули 08
06:55 2013

Сите 10 патници на мал такси авион загинаа во недела кога авионот се запали во близина на еден аеродром во Алјаска , соопштија властите.

Официјални лица не знаат што е причината за предизвика несреќа која се сличи во билизина на Анкиџ Аљаска, но кога пожарникари и болничарите пристигнале, авионот бил целосно изгорен, велиат од локалната полицијата.

„Има 10 безживотни тела,за жал од кои девет се патници, и еден пилот”, изјави представникот за Националната безбедност во сообраќајот истражувачот Клинт Џонсон за Асошиетед прес.
Истрагата е во тек и се уште не се знае која е причината што се урнал авионот и не се знае дали се запалил при полетување или слетување.

За многу жители на Алјаска, летање низ државата не е невообичаено,затоа се користа мали авиони со кои се пренесуваат патници как со автобус или такси па затоа се изложени на променливи временски услови.

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment