MKDNews.com

75 загинати и над 459 повредени во силен земјотрес во Кина

јули 22
20:16 2013

75 загинати и над 459 повредени во силен земјотрес во Кина

Бројот на загинати во денешниот земјотрес во северозападната провинција Гансу се искачи на 75 луѓе, а петмина се водат како исчезнати, соопштија локалните власти.Во земјотресот со интензитет од 6,6 степени според Рихтеровата скала повредени се 459 луѓе, од кои 60 се во тешка здраствена состојба.
По силниот земјотрес регистрирани се уште 422 потреси, од кои еден бил со интензитет од 5,6 степени.

Се очекува бројката на загинати и повредени да се зголеми.

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment